Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Neurologopeda, logopeda – Chojnice

W naszej poradni w Chojnicach przyjmuje neurologopeda oraz logopeda. Są to specjaliści, którzy prowadzą diagnostykę oraz terapię schorzeń związanych z zaburzeniami mowy. Wizyta jest wskazana u osób z wadami wymowy, problemami z dykcją, a także u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia obszaru ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za problemy z wysławianiem się.

Zaburzenia mowy – co je powoduje i jak je rozpoznać?

Mowa stanowi zespół czynności podejmowanych w celu porozumiewania się, poznawania rzeczywistości oraz przekazywania jej interpretacji innym uczestnikom życia społecznego. Dziedziną, która zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń narządu artykulacyjnego, jest logopedia. W jej ramach wyodrębniona została neurologopedia, która koncentruje się na problemach z mową spowodowanych uszkodzeniami i dysfunkcjami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Do tej pory nie udało się opracować jednej klasyfikacji zaburzeń mowy. W polskiej literaturze logopedycznej najczęstsze miejsce zajmuje podział stworzony  w 1970 roku przez Irenę Styczek. Pracując jako logopeda i neurologopeda, wyróżniła dwa podstawowe rodzaje przyczyn powodujących trudności z mówieniem:

  • zewnątrzpochodne – egzogenne, czyli środowiskowe,

  • wewnątrzpochodne – endogenne, nazywane także wewnątrzustrojowymi.

Zaburzenia mowy pochodzenia środowiskowego charakteryzuje brak defektów anatomicznych oraz neurologicznych. Są wywoływane najczęściej przez negatywny wpływ środowiska w postaci nieprawidłowych wzorców językowych, złego stylu wychowawczego itp. Z kolei przypadłości o podłożu endogennym to wady, spośród których można wyodrębnić między innymi:

  • dyslalię, którą definiuje się jako opóźnienie w przyswajaniu języka,

  • dysglosję związaną ze zniekształcaniem dźwięków mowy,

  • afazję rozumianą jako częściową lub całkowitą utratę zdolności językowych na skutek uszkodzenia ośrodków korowych w mózgu,

  • jąkanie, czyli zaburzenia dotyczące płynności mówienia,

  • schizofazję rozpoznawaną u osób z zaburzeniami psychicznymi,

  • oligofazję dotyczącą pacjentów z upośledzeniem umysłowym.

Kiedy potrzebna jest wizyta u neurologopedy lub logopedy?

Z konsultacji neurologopedycznej lub logopedycznej mogą skorzystać osoby, które doświadczają zaburzeń mowy przejawiających się trudnościami z wymawianiem słów, realizacją głosek, łączeniem wyrazów w zdania itp. Jest ona wskazana u osób z chorobami neurologicznymi, urazami czaszkowo-mózgowymi, a także u pacjentów, którzy utracili zdolność wysławiania się na skutek różnego rodzaju wypadków. Wizytę u neurologopedy lub logopedy mogą też rozważyć osoby z wadami wymowy, niedosłuchem oraz nieumiejętnością różnicowania dźwięków mowy.

Jak przebiega wizyta w poradni neurologopedycznej?

W przypadku trudności z komunikacją werbalną konsultacja u neurologopedy lub logopedy może być pomocna w rozwiązaniu problemów z mową. Do wizyty nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Ważne, by zabrać ze sobą dokumenty poświadczające przebieg choroby oraz dotychczasowego leczenia. W sytuacji, kiedy zaburzenia artykulacji są spowodowane urazem, guzem lub przebytym udarem, dobrze jest mieć ze sobą kartę informacyjną ze szpitala. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad oraz przesiewowe badanie neurologopedyczne, które pozwala ocenić stopień schorzenia.

Nasza poradnia kładzie nacisk na szczegółową diagnostykę i skuteczność leczenia. Terapia, którą ustala neurologopeda lub logopeda, jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od jego potrzeb oraz rodzaju zaburzenia.