JAK POMÓC WSTAĆ OSOBIE PO UPADKU
3 stycznia 2022
- Nie śpiesz się. Nie podnoś „na siłę”, nie dźwigaj, nie poganiaj, nie okazuj zdenerwowania.
- Niech osoba po upadku odpocznie tak długo, jak tego potrzebuje. Uspokój osobę, która się przewróciła, ale także siebie – weźcie kilka głębokich oddechów.
- Sprawdź obrażenia: jeśli podejrzewasz, że urazy są poważne (np. złamanie, rana, krwawienie) to osoba taka musi pozostać tam gdzie jest. Postępuj zgodnie z wytycznymi pierwszej pomocy. Jeśli chory oddycha – ułóż go w pozycji bezpiecznej na czas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych. Pozostań na miejscu do czasu przyjazdu pogotowia. Regularnie sprawdzaj oddech.
- Jeśli nie doszło do poważnych obrażeń i osoba czuje, że może wstać, przystaw w jej pobliże dwa solidne krzesła. Pamiętaj, żaby nie dźwigać i nie szarpać – ważne, aby osoba poszkodowana wstała sama (zapobiegnie to niepotrzebnym dodatkowym urazom). Możesz udzielać rad, podawać przedmioty umożliwiające wstanie, delikatnie asekurować.
- Jedno krzesło postaw tak, aby siedzisko znalazło się naprzeciw wstającej osoby.
- Zachęcaj osobę, aby uklękła przed krzesłem opierając się rękoma na jego siedzisku. Jeśli bolą ją kolana możesz podłożyć jej pod kolana koc lub ręcznik.
- Drugie krzesło ustaw za osobą, której udzielasz pomocy.
- Poproś, aby wspierając się na rękach podniosłą się z kolan i usiadła na krześle za sobą. Asekuruj ją przy siadaniu, ale pamiętaj, żeby jej nie podnosić! W trakcie tych czynności twoje plecy powinny być wyprostowane – ta pozycja zapewni wam stabilność.
- Pozostań z osobą która upadła aż się uspokoi. Upewnij się, że nie potrzebuje pomocy lekarskiej. Przy najbliższej wizycie zgłoś ten incydent lekarzowi rodzinnemu.