Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

JAK POMÓC WSTAĆ OSOBIE PO UPADKU

  1. Nie śpiesz się. Nie podnoś „na siłę”, nie dźwigaj, nie poganiaj, nie okazuj zdenerwowania.

  2. Niech osoba po upadku odpocznie tak długo, jak tego potrzebuje. Uspokój osobę, która się przewróciła, ale także siebie – weźcie kilka głębokich oddechów.

  3. Sprawdź obrażenia: jeśli podejrzewasz, że urazy są poważne (np. złamanie, rana, krwawienie) to osoba taka musi pozostać tam gdzie jest. Postępuj zgodnie z wytycznymi pierwszej pomocy. Jeśli chory oddycha – ułóż go w pozycji bezpiecznej na czas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych. Pozostań na miejscu do czasu przyjazdu pogotowia. Regularnie sprawdzaj oddech.

  4. Jeśli nie doszło do poważnych obrażeń i osoba czuje, że może wstać, przystaw w jej pobliże dwa solidne krzesła. Pamiętaj, żaby nie dźwigać i nie szarpać – ważne, aby osoba poszkodowana wstała sama (zapobiegnie to niepotrzebnym dodatkowym urazom). Możesz udzielać rad, podawać przedmioty umożliwiające wstanie, delikatnie asekurować.

  5. Jedno krzesło postaw tak, aby siedzisko znalazło się naprzeciw wstającej osoby.

  6. Zachęcaj osobę, aby uklękła przed krzesłem opierając się rękoma na jego siedzisku. Jeśli bolą ją kolana możesz podłożyć jej pod kolana koc lub ręcznik.

  7. Drugie krzesło ustaw za osobą, której udzielasz pomocy.

  8. Poproś, aby wspierając się na rękach podniosłą się z kolan i usiadła na krześle za sobą. Asekuruj ją przy siadaniu, ale pamiętaj, żeby jej nie podnosić! W trakcie tych czynności twoje plecy powinny być wyprostowane – ta pozycja zapewni wam stabilność.

  9. Pozostań z osobą która upadła aż się uspokoi. Upewnij się, że nie potrzebuje pomocy lekarskiej. Przy najbliższej wizycie zgłoś ten incydent lekarzowi rodzinnemu.
POBIERZ NASZ PRZEWODNIK