Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

PROFILAKTYKA UPADKÓW

PROFILAKTYKA UPADKÓW – PORADNIK DLA PACJENTA I JEGO RODZINY

Ze statystyk wynika - co zaskoczy wielu - że najczęściej do upadków dochodzi w mieszkaniach lub ich najbliższym otoczeniu. Powodem są często dywany, progi, schody, drobne prace domowe (jak wymiana żarówki czy wieszanie firanek), czy inne banalne, rutynowe czynności.

Poniższe porady zwierają przykładowe możliwości zabezpieczające osobę starszą, niepełnosprawną przed upadkiem. Do państwa decyzji pozostawiamy, które z nich są możliwe do wprowadzenia w domu.

Aby zminimalizować ryzyko upadku w środowisku domowym proponujemy zastosowanie się do poniższych wskazówek:

  1. Usuń dywaniki, szczególnie miękkie, mające tendencję do zawijania się, a także inne niepotrzebne przedmioty, które mogą być przeszkodami (maty, chodniczki, stoliki umiejscowione w przejściach) – nie zastawiaj przejścia.

  2. Usuń zbędne bibeloty, aby ułatwić dostęp do potrzebnych przedmiotów (np. telefonu, leków).

  3. Przy telefonie trzymaj numery alarmowe zapisane dużą czcionką.

  4. Trzymaj przedmioty, które często używasz w miejscach łatwo dostępnych – do których możesz dotrzeć bez wspinania się. Zawsze zamykaj szafki i szuflady, aby nie były przyczyną potknięcia.

  5. Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczeń: osoba starsza potrzebuje 4-krotnie więcej światła. Nie żałuj na elektryczność – upadki kosztują więcej! Zamontuj silniejsze żarówki, użyj lampek nocnych, a na noc pozostaw zapalone światło w korytarzu.

  6. Kable mogą okazać się pułapką, dlatego przewody elektryczne chowaj pod meblami lub listwami przypodłogowymi.

  7. Domowe pantofle powinny być na nogach, a nie leżeć gdzieś pod łóżkiem! Powinny trzymać się stopy (unikajmy klapek!), być miękkie i wygodne, a jednocześnie podbite antypoślizgową podeszwą.

  8. Wstawaj powoli po siedzeniu lub leżeniu. Posiedź na brzegu łóżka lub krzesła dopóki nie poczujesz się stabilnie. Nie wstawaj, jeśli nadal kręci Ci się w głowie.

  9. W korytarzu i łazience zamontuj stabilne uchwyty umożliwiające przytrzymanie się w razie zachwiania równowagi. Nigdy nie przytrzymuj się stołków, stojaków, podstawek, półek ani innych przedmiotów, które nie są wmontowane w ścianę.

  10. Poproś bliską osobę o asystę w trakcie kąpieli, łazienkę zaopatrz w antypoślizgową podłogę (ewentualnie zastosuj specjalne maty, ale przyklej je na stałe), zastosuj siedzisko kąpielowe. Jeśli to tylko możliwe korzystaj z prysznica, a nie z wanny.

  11. Zainstaluj podwyższany sedes (ułatwi to wstawanie i zapobiegnie zachwianiom równowagi), jeśli występuje taka konieczność, zamontuj stabilne i przytwierdzone na stałe podpórki ułatwiające wstawanie.

  12. Nigdy nie zamykaj drzwi w łazience na klucz. Ponadto drzwi powinny być otwierane na zewnątrz, ponieważ osoba, która przewróciła się łazience najczęściej blokuje drzwi swoim ciałem.

  13. Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego to najlepiej, żeby miał duży wyświetlacz i dobrze widoczną klawiaturę. Trzymaj go w kieszeni za każdym razem gdy gdzieś idziesz – z łatwością wezwiesz pomoc, jeśli coś się stanie. Warto mieć numer telefonu bliskiej osoby w opcjach szybkiego wybierania.
POBIERZ NASZ PRZEWODNIK